W tym miejscu realizowany jest projekt wolontariatu
Europejskiego Korpusu Solidarności

„Proud volunteers for solidarity 2”

1. 2019-3-PL01-ESC11-077908

Projekt realizowany przy wsparciu

finansowym Komisji Europejskiej

Na chwilę obecną mamy gościmy  w naszym przedszkolu trzy wolontariuszki  programu  Erasmus+ pod patronatem Europejskiego Korpusu Solidarności i Fundacji Prom:  Vasiliki z Grecji, Giada z Włoch i Noelia z Hiszpanii.

Nadszedł czas, abyśmy poznali je lepiej – co skłoniło je do udziału w wolontariacie, jakie są ich plany zawodowe, czym się interesują i jak lubią spędzać czas wolny.  W tym celu nasze wolontariuszki przygotowały krótkie prezentacje o sobie samych. Poznajmy się bliżej 🙂

Vasiliki

Nazywam się  Wasiliki (i jestem z Grecji. Mam 23 lata. Studiowałam edukację przedszkolną na Uniwersytecie w Atenach (UoA). Lubię pracę z dziećmi i poznawanie innych kultur, dlatego wybrałam udział  w wolontariacie Erasmus+ pod patronatem  Europejskiego Korpusu Solidarności i Fundacji „Prom”.

Biorąc udział w projekcie bez znajomości języka kraju goszczącego, można uświadomić sobie znaczenie mowy ciała w komunikacji. Bardzo  interesujące jest dla mnie to, jak dzieci radzą sobie w komunikacji z osobą, która posługuje się innym językiem. Jakie kanały wykorzystują do tego, aby się porozumieć i przekazać swoje potrzeby.

Moim największym hobby są podróże połączone z poznawaniem i doświadczaniem innych kultur oraz spotkaniami z ludzi z całego świata. Takie eksploracje podróżnicze uświadamiają mi, jak wiele nas łączy, bez względu na to skąd pochodzimy. Wolny czas lubię też spędzać czas na łonie                    natury spacerując po parkach przyrody lub w górach.

Noelia

Mam na imię Noelia, mam 22 lata i pochodzę z Hiszpanii. Obecnie pracuję jako wolontariuszka w Przedszkolu nr 2 dzięki Fundacji Prom i Europejskiemu Korpusowi Solidarności.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego zdecydowałam się zostać wolontariuszką w przedszkolu… Niedawno skończyłam studia na uniwersytecie i uzyskałam tytuł nauczyciela wychowania przedszkolnego. Zawsze ciekawiła mnie praca w obcym kraju, a bycie nauczycielem to moje powołanie, więc… czy jest lepszy sposób, aby to zrobić poprzez program wolontariatu?

Jestem osobą bardzo zdeterminowaną i kiedy pojawia się w mojej głowie jakiś pomysł uparcie, dążę do jego realizacji. Wolontariat w przedszkolu jest moim celem i osobistym wyzwaniem, aby ciągle się uczyć i doskonalić jako nauczyciel poprzez obserwowanie pracy innych nauczycieli oraz uczenie się od dzieci.

W wolnym czasie lubię podróżować, spacerować na łonie natury, robić zdjęcia, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych lub spędzać czas w gronie najbliższych.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w programie wolontariatu i z każdym dniem coraz bardziej poznawać Polskę, jej kulturę, język i ludzi!  Mam nadzieję, że ta krótka prezentacja pomoże Wam lepiej mnie poznać 🙂

Giada

Nazywam się Giada, mam 25 lat i pochodzę z wyjątkowego, pięknego miejsca, pomiędzy wzgórzami i przedalpejskimi jeziorami w północnych Włoszech.

Studiowałam historię, ale również bardzo interesuję się edukacją. Jestem w Polsce, bo to niezwykły naród, a jego ludzie są wyjątkowi, życzliwi, pogodni i mili.

Moje ulubione danie to pizzoccheri (danie kuchni włoskiej, jednak nie jest to spaghetti, ani pizza).

Lubię spacerować, jeździć na rowerze, pływać na świeżym powietrzu, w rzekach lub jeziorach, jeździć na łyżwach, po drodze i na lodzie. Moim ulubionym kolorem jest teraz liliowy, ale to ciągle się zmienia 😉 . Ulubiona pora roku to wiosna, szczególnie na początku: kiedy kwitną kwiaty, dni stają się dłuższe, a trawa zielenieje. Lubię wiosną siedzieć na trawie, patrzeć w błękitne niebo i czuć świeże źdźbła pod stopami.